مقالات و پایان نامه ها

دانلود پایان نامه ارشد : ارزيابي عملكرد سازمان زندان‌ها در استان اصفهان

 

عنوان کامل پایان نامه :

مطالعه كيفرشناختي عملكرد اردوگاه كاردرماني استان اصفهان در سال 1391

محدودیت‌های تحقيق

برخي از محدودیت‌های  تحقيق كه ممكن است در یافته‌های  تحقيق نيز تأثیر گذار بوده باشد به قرار زير می‌باشند:

  • عدم مكانيزه بوده اطلاعات مربوط به محكومين به جرم حمل و استعمال مواد مخدر در زندان و عدم بايگاني كامل و كافي از اطلاعات مورد نظر
  • دسترسي سخت به اطلاعات مورد نظر به دليل شخصي بودن و سيستم امنيتي اردوگاه اصفهان
  • ضوابط و محدودیت‌های قانوني براي اخذ مجوز ورود به اردوگاه مركزي اصفهان، انجام مصاحبه، تهيه و تكميل پرسشنامه از زندانيان
  • مشكل برقراري ارتباط با زندانيان، بي اعتمادي آن‌ها و مقاومت در پاسخ دهي صحيح به تمامي سوالات باعث شد تا بسياري از پرسشنامه‌ها به دلیل نقص پاسخ دهي حذف شود. بدين سبب انجام مصاحبه يا نمونه‌های جايگزين موجب اتلاف وقت بسيار شد.
  • عدم آگاهي دست اندركاران و مسئولين امر نسبت به اهميت پژوهش فوق و صرف وقت و انرژي زياد براي متقاعد نمودن آن‌ها در خصوص همكاري، جهت بهتر انجام شدن اين پژوهش.
  • كمبود منابع فارسي به خصوص تحقيقات و عدم سرويس دهي دانشگاه‌های مختلف جهت استفاده از منابع  تحقيقي موجودي خود.
  • بروز نبودن اطلاعات و نقص موضوعي و محرمانه بودن آمار مربوط به جرم حمل و استعمال مواد مخدر در اصفهان.

5-4 پيشنهادات بر اساس یافته‌های  تحقيق

 تحقيق حاضر با توجه به اينكه نخستين پژوهش انجام شده در حوزه تحليل جرم شناسي جرم حمل و استعمال مواد مخدر در ميان معتادين زندان اصفهان می‌باشد، بنابراين می‌توان راه‌های زير را به عنوان عوامل كاهش حمل و استعمال مواد مخدر پيشنهاد كرد :

1- هيچ جامعه‌ای نمی‌تواند ادعا كند بدون فقرزدايي و بدون ناكامي زدايي قادر خواهد بود ريشه حمل و استعمال مواد مخدر را ريشه كن كند. بنابراين از بين بردن فقر و تهيدستي با توجه به تأثیر مهمي كه اوضاع نابسامان اقتصادي در بروز چنين آسيبي دارد، از مهم‌ترین كارها است.

2- كنترل و مراقبت پدر و مادر در مورد دوستان ناباب و به طور كلي دوستان فرزندان خود يك ضرورت است، زيرا عدم توجه پدر و مادر به چنين مسائلي کراراً از سوي معتادان عنوان شده است.

3- نظام آموزش و پرورش بايد طوري طراحي شود كه نوجوانان و جوانان را با کار و فعاليت اجتماعي آشنا سازد و اين آشنايي وسیله‌ای باشد براي تأمین معاش و كسب درآمد به ويژه براي آناني كه از بنيه مالي كمتري برخوردارند. زيرا چون نوجوان احساس استقلال مالي كند و عزت نفس خود را حفظ شده ببيند به تعديل و كنترل رفتارهاي خود دست خواهد زد.

4- تغيير محيط اجتماعي می‌تواند در تربيت بزهكاران موثر باشد. زيرا شرايط مساعد و محيط خانوادگي و تربيتي مناسب براي تحقق و پيشرفت او از اهميت به سزايي برخوردار است. براي بزهكار بايد شرايطي فراهم شود كه احساس تنهايي و بي كسي نكند و عشق به زندگي و نياز به دوست داشتن و دوست داشته شدن در او تقويت شود زيرا اگر زمینه‌های بزهكاري شناخته نشود و ریشه‌های آن‌ها قطع نگردد بزهكاران عليرغم قانون و مجازات نه تنها اصلاح نمی‏شود بلکه در جمع دوستان ناباب تجربه‌ها و مهارت‌های بسياري را می‌آموزند. و حتي با تشكيل باند و با آمادگي بيشتري براي ارتكاب جرم‌های بعدي وارد جامعه می‌شوند.

1- ترجيح دادن پيشگيري بر درمان به منظور حذف زمینه‌های مساعد براي ابتلاي افراد به آسیب‌های اجتماعي از اهميت فراوان برخوردار است. براي دست يافتن به جامعه‌ای سالم بايد پيشگيري را بر درمان ارجحيت داد. زيرا با اجراي برنامه‌های پيشگيري و با صرف هزينه و امكانات كمتري می‌توان افراد را زير پوشش قرار داد….

2- ايجاد اشتغال براي بيكاران و جلوگيري از ولگردي و اجراي بيمه دوران بيكاري و نيز ايجاد محیط‌های مناسب ورزشي و آموزش صحيح ورزش از طريق رسانه‌های گروهي و همچنين آموزش اعتقادي و پرورش باورهاي مذهبي در افراد براي استحكام مباني ايماني در خانواده‌ها…[1].

 

سوالات یا اهداف پایان نامه :

آيا آيين فعلي سازمان زندان‌ها علي رغم اصلاحات متعددي كه در آن صورت گرفته است می‌تواند ما را در جهت نيل به اهداف اصلاحي و تربيتي مجازات حبس موفق كند؟ آيا در آيين نامۀ سازمان زندان‌ها جنبه‌های انساني و حقوق بشري مجازات حبس به طور كامل مدنظر قرار گرفته است؟

آيا جهت اجراي اين آيين نامه امكانات و تسهيلات لازم در اختيار سازمان زندان‌ها قرار گرفته است؟

آيا سازمان زندان‌ها نسبت به اجراي كامل مفاد آيين نامه اقدام می‌نماید؟

1- به نظر می‌رسد حقوقي كه در آيين نامۀ سازمان زندان‌ها براي زندانيان پيش بيني شده است جوابگوي تمام نياز زندانيان نمی‌باشد.

2- به نظر می‌رسد وضعيت حقوق زندانيان در ايران، در برخي از موارد، از حداقل حقوقي كه در حداقل قواعد رفتار سازمان ملل متحد پيش بيني شده است كمتر می‌باشد.

3- به نظر می‌رسد تمام حقوق پيش بيني شدۀ زندانيان، در آيين سازمان زندان‌ها در حاضر توسط سازمان زندان‌ها اعمال نمی‌گردد.

4- به نظر می‌رسد با توجه به حجم زياد ورودي افراد به زندان‌ها، امكانات فعلي سازمان زندان‌ها جوابگوي تمام نياز زندانيان نمی‌باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

متن کامل پایان نامه رشته حقوق - مقطع کارشناسی ارشد

لینک متن کامل پایان نامه رشته حقوق با عنوان :مطالعه كيفرشناختي عملكرد اردوگاه كاردرماني استان اصفهان در سال 1391   با فرمت ورد

Share article:

Permalink:
Add your widget here