دانلود پایان نامه ارشد: بررسی و مقایسه اعتبارات اسنادی

 

عنوان کامل پایان نامه :

مقایسه اعتبارات اسنادی باسایر روشهای پرداخت در  تجارت بین الملل

هزينه و مخارج

الف – اگر دستورات وصولي مشخص نمايد كه هزينه و يا مخارج وصولي به عهده برات گير است و برات گير از پرداخت آن امتناع نمايد، بانك ارائه كننده، اسناد را در مقابل پرداخت يا قبولي يا بر مبناي الزامات و شرايط ديگر، حسب مورد، بدون وصول هزينه و مخارج، تحويل خواهد داد، مگر اينكه ماده 21 – ب اعمال شود.

ب – چنانچه دستورات وصولي بر اين نكته تاكيد داشته باشد كه نمي توان از هزينه و يا مخارج صرفنظر نمود و برات گير از پرداخت آن امتناع نمايد، بانك ارائه كننده اسناد، اسناد را تحويل نخواهد داد و مسئول عواقب ناشي از تاخير در تحويل اسناد نخواهد بود.

 

نکاتی که خریدارباید در عملیات وصولی اسنادی مد نظر قرار دهد

1-برات گير ( خريدار ) مي تواند قبل از پرداخت وجه و يا قبولي، اسناد را نزد بانك ارائه كننده بررسي نمايد. با اين وجود بازرسي و يا بررسي كالا بدون مجوز فروشنده – قبل از پرداخت و يا قبولي اسناد – مجاز نمي باشد.

2-در صورتي كه برات گير از مشتريان معتبر و قابل اطمينان بانك وصول كننده باشد، آن بانك مي‌تواند با مسئوليت و ريسك خود، اسناد را به صورت اماني و براي بررسي، در اختيار برات گير قرار دهد. مسئوليت مفقود شدن اسناد و يا سوء استفاده از اسناد توسط برات گير به عهده بانك ارائه كننده است. چنانچه برات گير تصميم به رد اسناد بگيرد، بايستي بلافاصله اسناد را به بانك ارائه كننده برگرداند.

3-بانك ارائه كننده تنها زماني مجاز است اسناد را در اختيار برات گير قرار دهد كه شرايط دستور وصولي احراز شده باشد.

4-بانك ارائه كننده هيچگونه وظيفه اي در قبال كنترل اسناد ندارد.

5-اسناد به شكلي كه دريافت شده اند به برات گير ارائه مي گردند، به جز آن كه بانك ها مجاز هستند هر نوع تمبري را به هزينه طرفي كه از او وصولي دريافت كرده اند، بكار برند و هر نوع ظهرنويسي، مهر كردن يا درج علاماتي كه براي عمليات وصولي ضروري هستند، انجام دهند. (1)[1]

4-1-پیشینه ای از روشهای پرداخت

1-4-1-تاریخچه اعتبار اسنادی:سابقه اعتبارات اسنادی احتمالا به قرن چهاردهم قبل از میلاد و تمدنهای یونان باستان می رسد و بعد از آن در دوران امپراطوری روم به بانکداری تسری یافت.به طور کامل واضح نیست که اعتبارات اسنادی از چه زمانی به شکل امروزی در آمده است .با این حال اکثر نویسندگان براین نظرهستند که حدودا اواسط قرن نوزدهم اعتبارات اسنادی پدید آمد .اعتبارات اسنادی پس از جنگ جهانی اول به نهایت کامل رسید.عواملی چندبه کاربردروزافزون و شکل گیری اعتبار اسنادی در آن زمان کمک کرد.

1-رشد بالای تجارت جهانی

2-نوسانات در ارزهای خارجی

3-بی ثباتی در اقتصاد کشورها

4-ورود افرادکلاهبرداردر معاملات تجاری

5-وجود یک سیستم بانکی معتبردر سراسر جهان

بعلاوه صادر کنندگان آمریکای شمالی با اتکا به اعتبارات اسنادی گشایش شده توسط بانکهای اروپایی کالای مورد نیاز تجار اروپایی را به آنجا صادر می کرده اند.باتوسعه تجارت بین المللی اتاق بازرگانی  بین المللی در صددوضع مقررات جامعی در مورد اعتبارات اسنادی در آمد.

این مقررات اولین بار در سال 1933در هفتمین کنگره اتاق بازرگانی بین المللی تدوین شد و از آن به آنرا پذیرفتند.پس از آن هم به واسطه توسعه عملیات اعتبارات اسنادی وبه منظورتامین پیوستگی کشورها یی که تا آن وقت مقررات یکنواخت را قبول نکرده بودندلزوم تجدید مجدددر مقررات مزبور احساس شدو از اینرو در سال 1951در سیزدهمین کنگره اتاق بازرگانی در این مقررات تجدید نظر به عمل آمد.

اما براساس همین فکر اتاق اتاق بازرگانی بین المللی متن تجدید نظر شده جدیدی را آماده کردو آنرادر جهت قبولی تقدیم مقامات بانکی کشورهای مختلف نمود و به دنبال آن توصیه کرد که باید تا آنجا که ممکن است بانکها به طور متحدالشکل این مقررات را از اول جولای 1963به مورد اجرا بگذارند.(1)[2]

آنچه در تجارت همواره مد نظر بوده و همیشه نیزمطرح خواهد بود شهرت و اعتبار طرف معامله است و از آنجاکه بانکداران گشاینده اعتبار اسنادی تعهد مشروط پرداخت وجه در مقابل تحویل اسناد حمل مطابق با شرایط اعتبار میان خریدارو فروشنده را به عهده دارندودر صورت بروز مشکل در این اسنادو یا پرداخت باید با توجه به عامل خوشنامی خودپاسخگو باشند ؛نیاز به تدوین مجموعه ای از مقررات حاکم بر اعتبارات اسنادی که پاسخگوی نیازهای اقتصادی و تجاری جامعه بین المللی باشد احساس می شداز این جهت مقررات متحد اشکل اعتبارات اسنادی رفته رفته تکامل پیدا نمود و با توجه به تحولات حمل و نقل کالا و گسترش روز افزون حجم معاملات جهانی وانقلاب در ارتباطات الکترونیکی که در سالهای اخیر جایگزین برخی از مکاتبات گردید؛اتاق بازرگانی بین المللی در سال 1983مقررات متحد اشکل اعتبارات اسنادی تدوین شده در سال 1974را مورد بازبینی قرارداد.که حاصلش تدوین مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی نشریه شماره 400اتاق بازرگانی بین المللی است.

پس از 10سال اجرای مقررات یو سی پی با ملاحظه آراء ,نظرات و رویه های دادپاههای بین المللی تحولات تکنولوژی در بانکداری و حمل و مقل صنایع دیگر مقررات نشریه شماره 400اتاق بازرگانی

به نتیجه رسیدICC درمورد اعتبارات اسنادی تجدید نظر سال 1993در 10مارس توسط کمیسیون و مقررات جدید تحت عنوان یو سی پی 500پس از تایید کمیته اجرایی اتاق بازرگانی بین المللی از اول ژانویه 1994آماده شدوتا آخرین اصلاحیه آن که توسط کمیسیون بانکی اتاق بازرگانی در 25اکتبرسال 2006میلادی به تایید آن کمسیون رسید ودر ابتدای جولای 2007اجرایی گردید مورد استفاده بود[3].(2))

.khamseh.blogfa.com1-امیر علی خمسه

سوالات یا اهداف پایان نامه :

الف :هدف

هدف ما در این پژوهش بررسی ابعاد گوناگون اعتبارت اسنادی نظیراطراف،مقررات وماهیت آن و مقایسه این ابعاد  با سایر روشهای پرداخت برای یافتن مطمئن ترین  ،سریعترین و ارزان ترین شیوه پرداخت در عصر حاضر با توجه به مقتضیات زمان و تحولات جهان کنونی است.

پ: سوالات اصلی وفرعی

اصلیترین سوالی که در سیر این پژوهش با آن رو به رو هستیم عبارت است ازاینکه آیا در حال حاضر اعتبارات اسنادی بهترین شیوه پرداخت است ؟که ضمن پرداختن به این مسئله در جریان پژوهشمان با سوالاتی فرعی نظیر اینکه بعد از اعتبارات اسنادی کاربردی ترین شیوه پرداخت کدام است؟ ماهیت حقوقی اعتبارات اسنادی چیست و چه تفاوتی با ماهیت سایر روشهای پرداخت دارد ؟ جایگاه اعتبارات اسنادی در قوانین ایران کدام است؟ اطراف هر کدام از شیوه های پرداخت چه تعهداتی درجریان پرداخت دارند؟ در حال حاضر برهرکدام از شیوه های پرداخت در عرصه بین المللی  چه قوانینی حاکم است؟و….دیگر سوالاتی که در طی این پژوهش به آنها پاسخ داده خواهد شد .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

متن کامل پایان نامه رشته حقوق - مقطع کارشناسی ارشد

لینک متن کامل پایان نامه رشته حقوق با عنوان :مقایسه اعتبارات اسنادی باسایر روشهای پرداخت در  تجارت بین الملل   با فرمت ورد