مقالات و پایان نامه ها

مصالح، ساختمانی، فضایی، سقفهای، مراجعین، صوت،

بوده و آنچه در این زمینه اهمیت دارد این است که عناصر ثابت فضا با دور اندیشی لازم طراح گردند ولی در خصوص طراحی فضای داخلی و چیدمان مبلمان با توجه به تغییرات مداوم نیاز به دور اندیشی زیادی نیست.
باید توجه داشت که از بلند پروازی زیاد اجتناب شود و سعی نشود وضعیت یک ساختمان اداری را تا بیست سال آینده پیش بینی کرده و ساختمان را بر مبنای آن طراحی کنیم و با این کار به نیازهای امروز لطمه وارد نماییم. زیرا با مقایسه ساختمان سازی امروز با دو دهه پیش تفاوت های محسوسی مشاهده می شود. استفاده از مبلمان جدید که اصطلاحاً آن را سیستم می نامیم، استفاده از دیوارهای متحرک، سیستم های تاسیساتی جدید و… از جمله این تفاوت ها می باشند.
معمولاً یک طرح خوب طرحی است که فضای ثابت را برای 40 سال، فضای داخلی را برای 7 سال، طراحی داخلی را برای 3 ماه و تجهزات اصلی و مبنا مانند آسانسور را برای 20 سال پیش بینی نماید.

فضا و مصالح
از طریق طراحی، امکان خلق حس فضای فیزیکی وسیعی فراهم است. این حس فضایی می تواند به واسطه دیوارهای آزاد، استفاده از گسترده از سقف ها و دعوت بیشتر نور روز به داخل فضا ایجاد شود، همچنین با انتخاب رنگهای تیره و قوی مانند شکلایی و آلویی، یک حس کلاسیک برای اداره ایجاد می کنند.دیوارها و کفهای با رنگ روشن، فضاهای کوچک را بزرگتر نشان می دهد.
چوب و سایر مصالح طبیعی ممکن است گران باشند، بنابراین بعضی طراحان به سوی تولیدات مصنوعی روی می آورند. مصالحی مانند روکش سنگهای مصنوعی می تواند نمونه خوبی باشد بلوکهای آکریلیک، جانشین خوبی برای بلوکهای شیشه ای هستند و نور عبوری از شیشه را بدون هیچ گونه وزن اضافی یا مشکلات نصب تامین می کنندو دیوارهای آکریلیک یا شیشه ای که با هزینه اندک تولید می شوند هنوز روش مناسبی برای جدا کردن فضاها محسوب می شوند. ورقه ها، وینیل ها و رزین ها، به صورت ترکیب با مصالح طبیعی به عنوان پارتیشن ها، سقف ها و کف ها به کار می روند. آلومینیوم دارای طرح و بافت و فلزات شکل پذیر شامل فولاد، مس، آلومینیوم و برنز برای داشتن ظاهری زیبا می توانند جلا داده شوند. دیوارها، تیغه ها، کف ها و سقف های منحنی شکل می توانند فضاهایی نرم ایجاد کنند و مصالح قوی مانند سنگ، فلز یا چوب نیز تاثیرات صلب و قوی ایجاد می کنند.
در خصوص انتخاب مصالح بایستی وسواس زیادی به خرج داد و از انتخاب مصالح بدون تحلی و دلیل خودداری نمود. در واقع بایستی به دلیل انتخاب هر یک از مصالح و ترکیب آنها با یکدیگر در قسمت های مختلف ساختمان توجه نمود.
در رابطه با جنس دیوار باید ابعاد، وزن، مقاومتف عایق بودن در برابر صوت، مقاومت در برابر آتش سوزی، سرعت نصب و تعمیر و نگهداری آن توجه نمود.
همچنین در خصوص پوشش سطح دیوار باید به قابلیت شستشو، عایق بودن در برابر حرارت و صوت، مقاومت در برابر ضربه و خراش و ساییدگی خصوصاً در قسمت های پایینی که بیشتر در معرض آسیب می باشند، توجه نمود و از قرنیزهای مناسب استفاده نمود.
مصالح مورد استفاده در کف باید با توجه به سرعت نصب، مقاومت در برابر سایش، سهولت ر تعمیر و نگهداری، زیر سازی، لغزنده نبودن، قابلیت ارتجاعی مناسب، انعکاس مناسب نور و آکوستیک انتخاب شوند. معمولاً کفپوش از جنس آزبست وینیل برای اتاق تاسیسات و فضاهای سیرکولاسیون و حتی در بعضی موارد برای فضای عمومی دفتری مناسب هستند چون در مقابل سایش و آتش سیگار مقاوم می باشند. استفاده از سنگ خصوصاً سنگ های گرانیت هر چند به دلیل زیبایی و عمر طولانی بر دیگر مصالح برتری دارد ولیکن به دلیل بالا بردن بار مرده ساختمان توصیه نمی شوند.

ساختارهای سقف
سقف ها معمولاً از نوع کاذب هستند تا پوششی برای عناصر تاسیساتی ساختمان بوده و دسترسی به آنها را جهت تعمیرات میسر سازند. بلندی سقف ها در ادارات تنها به اندازه ای است که داکت ها و تاسیسات سیم کشی را پنهان کند. آنها همچنین می توانند به عنوان ابزار تعریف کننده فضا نقش مهمی ایفا کنند. در این خصوص سقف های سه بعدی، بیشتر متداولند، از فضای لابی گرفته تا فضاهای کوچک اداری. طراحان با استفاده از اشکال متحرک، مصالح گوناگون ، رنگهای جذاب و نورپردازی خلاقانه، طراحی سقفهای سه بعدی متنوعی را تجربه می کنند. این اشکال شامل گنبدها، سقفهای استوانه ای و سقفهای معلق هستند که می توانند از چوب، فلز یا پلاستیک در اشکال و انواع نیمه شفاف و متنوع ساخته شوند.
تولید کنندگان سقف مانند Inc، USG interior و Chicago Metallica سقف های سه بعدی مشتری پسندی تولید کرده اند که شامل طرحهای چندلایه، طرحهای مواج و شبکه سیمی پلاستیکی یا فولادی می باشند. یکی از طرحهای جدید سقف TOPO ، USG سقفهای صاف را به لند اسکیپ های مواج و رنگین مبدل می سازد. این سیستم، عبارت است از تغییر شکل پانل های پرکننده نیمه شفاف و مات منصوب در یک سستم منحنی شکل پیچیده، که با وجود فرمهای غیر معمول خود می توانند به صورت اقتصادی و سریع نصب شوند.
در خصوص پوشش سقف در محل هایی که فاقد سقف کاذب است نیز باید به فابلیت شستشوف عایق بودن در برابر حرارت و صوت، انعکاس نور، رنگ و نقش توجه نمود.

تصویر 1- سقف کاذب یک واحد اداری

تصویر 2- کفسازی یک واحد اداری
طراحی مدولار
طراحی مدولار ساختمان باعث سادگی در طراحی، قابل انعطاف بودن طرح، صرفه جویی، سهولت در اجرا و زیبایی می گردد.
طراحی مدولار زمانی بیشترین بازدهی را خواهد داشت که واحد بنا یا مدول در هر دو جهت افقی و عمودی ساختمان طرح گردد.
شبکه های طراحی
در ساختمان های اداری، شبکه ها 2 گونه هستند. نوع اول مربوط به طراحی چیدمان و نوع دوم مربوط به عوامل سازه ساختمان است. این دو نوع شبکه با یکدیگر در ارتباط می باشند بسیاری از مشکلات استفاده از یک طراحی شبکه ای چیدمان، در نتیجه انتخاب نابجای شبکه های ساختمانی یا خدماتی بوجود آمده است. در این مبحث شبکه های تحت 4 عنوان که نقش های آنان را مشخص می کند، آورده شده اند.
– شبکه های شکادهی مناطق، کاربرد عوامل ساختمان را مانند ساخت و بخش های کلی خدماتی، در بر می گیرند. این مناطق در سطوح افقی و عمودی قرار می گیرند.
– شبکه های ساختاری، عناصر ساختمانی مانند پارتیشن ها و پنجره ها را که درون نظام کلی شبکه قرار دارند، جاسازی و هماهنگ می سازند.
– شبکه های خدماتی که به توزیع مراکز خدماتی در سراسر ساختمان کمک می کنند.
– شبکه های طراحی که محل کار گروه های کاری را تنظیم می کنند.
شبکه های شکل دهی عمودی
شبکه های شکل دهی، نظم ابعاد را به عهده دارند که مهمترین و دایمی ترین بخش های پوسته ساختمان را به یکدیگر متصل می سازند. انتخاب یک شبکه داخلی شکل دهی به نوع و اندازه فضاهایی که در یک ساختمان نیاز است و نظم سازه ای سیستم انتخابی بستگی دارد. سیستم های شکل دهی عمودی عبارتند از:
ستون ها
برای طراحی چیدمان ساختمان تا آنجا که امکان دارد ستون ها باید از هم فاصله داشته باند. در دفتر کار بسته(شبکه ای) مشکل عمده این است که ستون ها در جاهای نامناسب قرار می گیرند و قطعاً با خطوط مورد نظر دیوارها مطابقت ندارند. چون حداقل عرض قابل استفاده برای یک اطاق 75/2 متر است باید شبکه ستونی مضربی از این عدد باشد. عمق اتاق های مجزا ممکن است تا 5 متر هم افزایش یابد ولی مناسب ترین اندازه بین 3 تا 4 متر است.
شبکه شکل دهی افقی
به طور کلی هر قدر فضای داخل ساختمان عمیق تر باشد بعد کف هم زیادتر می شودزیرا بین کف و سقف و صفحات کف، کانال های شبکه های خدمات قرار می گیرند. 7/2 متر در حال حاضر در فضاهای عمیق برای ارتفاع کف تا سقف ارتفاع مناسبی است.
شبکه های اثاثیه
ابعاد اثاثیه اتاق در ساختمان های اداری متفاوت است. برای طراحی و رعایت کامل حالت انعطافی یعنی استقرار لوازم سنگین و متمرکزی مثل دستگاه های بایگانی و کتابخانه ها و برای حرکت دادن این لوازم به هر نقطه دیگر دفتر کار، فضایی معادل 5? کل در نظر گرفته می شود.
شبکه های ساختمانی و تاسیساتی
نیاز به شبکه های ساختمانی با این حقیقت تثبیت می شود که لوازم ساختمانی و مواد در یک سری اندازه های معدود ساخته می شوند. در طراحی این شبکه باید به اتصالات برقی و سقفی، پارتیشن و فواصل شبکه ها و کانال های برقی توجه نمود.
تعیین قطعات منظم برای فضاهای کار
در طراحی ادارات نحوه قرارگیری لوازم همواره بر اساس شبکه ای از ابعاد پایه ای قرار می گیرد که عبارتست از نمودار یا واحد اصلی ابعاد برای بخش های داخلی ساختمان. ابعاد اتاق ها ضریبی از این مقیاس هستند که محاسبات آنها متناسب با مقدار فضای مورد لوزم برای استقرار کارمند و اندازه و نوع اتاقی است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.برای تعیین مقیاس لازم است نیازهای حقیقی و آینده مشخص و پیش بینی شوند. علاوه بر این باید در ابتدا مشخص گردد که آیا کارمندان در سالن های بزرگ با معدود بخش های مجزا شده اسکان می یابند یا این که همه کارمندان دراتاق های مجزا مستقر می شوند؟ در مواردی که سطح هر طبقه به اتاق های مجزا تقسیم می شود اتاق های 2 نفره واحدهای مطلوب تری هستند بنابراین مناسب تر است که علاوه بر میزها، فضایی هم به کتابخانه، کابینت های بایگانی و یا کابینت های اندکس کارت اختصاص یابد. حداقل شبکه در ابعاد بین 158 ساننتیمتر و 203 سانتیمتر متغیر خواهد بود. با در نظر گرفتن این محاسبات حداقل فاصله 75 سانتیمتر بین میز و دیوار پیش بینی شده است.
در صورتی که کتابخانه ای به بلندی 70 سانتیمتر در جلوی دیوار قرار گیرد محاسبات فوق را ممکن است تا 70 سانتیمتر تقلیل داد. فاصله 75-70 سانتمتر بسیار رضایت بخش است. زیرا کارمند قادر خواهد بود بدون برخاستن ار زوی صندلی خود به هر سمت که نیاز پیدا کند، مسلط شود. به فرض اینکه عرض کتابخانه 35 سانتمتر باشد، مقیاس حاصله برای اتاق های اداری از قرار 180 سانتیمتر خواهد بود. این اندازه با ابعاد پیشنهادی نویفرت تقریباً مطابقت دارد.
اغلب اوقات 188 سانت برای استقرار در حالتی است که هیچ گونه وسیله دیگری در پشت کارمند قرار نداشته باشد. در این صورت فضایی برابر با 150 سانت ین دیوار پشت سر میز قرار خواهد داشت که دارای حداکثر مزیت است.
از طریق محاسبه ضریب های اولیه تعداد بسیاری از اتاق ها با اندازه های متفاوت به راحتی بدست می آیند، ولی حتی بزرگ ترین واحد باندازه 203 سانتیمتر به تنهایی عرض لازم را برای یک اتاق خصوص ندارد.
با توجه به عمق اتاق هایی که امروزه بهدفاتر کار اختصاص می یابد این اندازه ها احساس عدم رضایت خاطر ایجاد می کنند. به علاوه اتاق های جداگانه معمولاً در اختیار کارمندان ارشد قرار می گیرند و یا به عنوان یک امکان به حساب می آیند. در هر صورت لازم است علاوه بر مبلمان معمولی اتاق، تسهیلات نشستن برای ملاقات کننده ایجاد شود. بنابراین فضای لازم درون اتاق به ندرت کافی به نظر می رسد.شبکه 35/1 متری دفاتری به عرض 7/2 متر و شبکه 5/1 متری دفاتر به عرض 3 متر ایجاد می کند و اگر مدول های شبکه 60 سانتی متر باشد، با اجزای ساختمانی هماهنگی بیشتری خواهد داشت.

سیرکولاسیون
سهولت در رفت وآمد پرسنل و مراجعین یک اداره یکی از مهم ترین مسائل پیش روی طراح است که عدم توجه به آن باعث تداخل مسیرها و سردرگمی مراجعین می شود از طرفی امنیت اداره را به مخاطره می اندازد. در ساختمان هایی که جمعیت فراوانی از آنها استفاده می کنند، تحلیل ایاب و ذهاب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است در این رابطه باید مسیرهای ایاب و ذهاب افقی و عمودی به دقت مورد مطالعه قرار گرفته و بررسی شود که چه گروههایی از افراد در بین چه طبقاتی رفت و آمد می کنند. همچنین باید توجه داشت که سیرکولاسیون تنها به معنی راه رفتن افراد نیست بلکه شامل فنجان های حاوی چای و افرادی که بسته هایی را حمل می کنند نیز می شوند. باید توجه داشت بخش هایی که مراجعین بیشتری دارند باید در محلی قرار گیرند که مراجعه کننده از هنگام ورود تا رسیدن به محل مورد نظر، مسیر کوتاه، مستقیم و مناسبی را طی نماید.
راهروها
عرض راهرو را حجم رفت و آمد تعیین می نماید. در راهروهای طولانی باید به وسیله شکست های منطقی از یکنواختی راهرو جلوگیری نمود و در محل تقاطع ها مانند پله ها و یا جلو آسانسور باید راهرو را عریض نمود. در برنامه ریزی فضایی، استاندارد های زیر برای فضای گردش داخلی قابل استفاده است.

* راهروهایی که به خروجی های اصلی منهی باشند و بار اصلی رفت و آمد را حمل می کنند باید دارای عرضی معادل حداقل 150 سانتیمتر باشند.
* راهروهایی که میزان متوسط رفت و آمد در آنها انجام می شود باید دارای حداقل 120 سانتیمتر باشند.
* راهروهایی میان ردیف های مسیرها باید عرضی برابر 90 سانتیمتر داشته باشند.

پلکان ها
اندازه و تعداد پلکان ها به حجم رفت و آمد، تعداد پرسنل و مراجعین بستگی دارد. در این رابطه ضوابط ایمنی و آتش که در نشریه حفاظت ساختمانها در برابر حریق مقررات ملی ساختمان آمده است الزامی است.

مبلمان اداری
تناسب لوازم اداری با دفاتر، تحت تاثیر عواملی چون قابلیت تطبیق، تنظیم، دوام، سازگاری، فضای نگهداری، بهره وری، زیبایی و چگونگی سیم کشی می باشد.
فضای مورد نیاز برای کارمندان در حالت نشسته یا ایستاده، مبنایی برای محاسبه ی حداقل فاصله بین میزها و میز تحریرها است. صندلیها باید قایل تنظیم چرخدار و مبله و مجهز به پشتی تکیه دادن باشد. دفاتر بایگانی، آرشیو

Share article:

Permalink:
Add your widget here