پایان نامه ارشد : مقایسه تطبیقی بزه جاسوسی در حقوق کیفری ایران

 

عنوان کامل پایان نامه :

 مقایسه تطبیقی بزه جاسوسی در حقوق کیفری ایران و فرانسه

 مبانی جرم انگاری و درآمدی بر تحولات تاریخی

این مبحث شامل دو گفتار می باشد که در گفتار اول به مبانی جرم انگاری جاسوسی و در گفتار دوم به تحولات تاریخی جرم جاسوسی می پردازیم.

گفتار اول: مبانی جرم انگاری

ما دراین گفتار به مبانی شرعی و مبانی عرفی جرم جاسوسی می پردازیم.

الف- مبانی شرعی:

در دوران اسلامی و همچنین در قرآن کریم به مصادیقی از بحث جاسوسی و خیانت به کشور بر می خوریم، از آنجا که اسلام به جنبه های مختلف زندگی انسان برای تامین سعادت دنیا وآخرت انسان ها توجه نموده و بر همین اساس دین ودنیا, معنویت و سیاست را در هم آمیخته معتقد است حکومتی براساس فرامین الهی و موازین اسلامی باشد می تواند کشتی متلاطم زندگی انسانی را به ساحل نجات رهنمون سازد.

لذا تشکیل دولت و حکومت از ضروریات و بدیهیات احکام اسلامی است همان گونه که این سیره و روش را در زندگی پیامبر گرامی اسلام و ائمه معصومین(ع) مشاهده می کنیم.

از زمانی که پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) از مکه به مدینه هجرت فرموداولین پایه های حکومت و دولت اسلامی را درآن سامان بنیان نهاد. با تشکیل حکومت اسلامی مباحثی از قبیل جاسوسی از دو جهت به منظور حفظ نظامات کشور اسلامی ضرورت پیدا نمود:

  1. اطلاع به امور پنهانی و توطئه های دشمنان اسلام از مهم ترین وسایل حفظ حکومت اسلامی به شمار می رفت . با اطلاع یافتن از نقشه های دشمنان اسلام ، توطئه ها خنثی می شد و این وسیله به عنوان یک ابزار حیاتی برای دفاع از مرز و بوم اسلام به شمار می رفت . در اهمیت تهیه ابزار دفاع از دولت اسلامی همین بس که قرآن کریم مسلمانان را به آن ترغیب نموده و آماده نمودن وسایل دفاع از کشور را واجب نموده است.[1]
  2. حفظ اسرار و امور محرمانه از دسترس دشمن در تاریخ اسلام اهمیت ویژه ای داشت . زیرا دشمن با اطلاع از این اسرار به سهولت قادر می شد که با کشور اسلامی مبارزه و مقابله نماید و در صورتی که اسرار در اختیار دشمن قرار می گرفت ، وسیله تسلط دشمنان بر مرز و بوم اسلامی فراهم می شد و این عمل مستوجب کیفر بود .

پس از ذکر این مختصر ، اینک سیر تاریخی جاسوسی و خیانت به کشور را با ذکر نمونه هایی از تاریخ و سنت پیامبر (ص) ادامه می دهیم :

الف- جمع آوری اطلاعات به نفع نظام اسلامی

پس از آن که پیامبر (ص) دعوت خود را اعلام فرمود ، به شیوه های گوناگونی مورد هجوم دشمنان قرار گرفت و پس از مهاجرت به مدینه خداوند دستور به جهاد فرمود . پیامبر (ص) در جنگ ها از تمام وسایل و اسباب مشروع ، برای رسیدن به پیروزی استفاده می نمود و به جهت آن که اطلاع بر اوضاع و احوال و امور دیگر دشمنان اثری بسیار تعیین کننده در سرنوشت جنگ داشت ، حضرت از این وسیله استفاده می فرمود و گروه های تجسس را به کار می گمارد نقل شده است که پیامبر (ص) وارد میدان جنگ نمی شدند مگر پس از معرفت و اطلاع کامل از وضعیت دشمن و امکانات او … برای تکمیل بحث در این جا چند نمونه ی تاریخی را ذکر می کنیم :

 

  1. در داستان عبدالله بن جحش آمده است :

اذا نظرت فی کتابی هذا فامض حتی تنزل « نخله » بین مکه و الطائف فقر صد لنا غیر قریش و تعلم لنا من اخبارهم … [2] 

هنگامی که نامه را خواندی در سرزمین نخله که میان مکه و طائف است فرود آی و در آن جا در انتظار قریش بنشین و از اوضاع آن جا ما را مطلع ساز .

این نامه آشکارا می رساند که مأموریت عبدالله بن جحش اکتشاف و کسب اطلاعات بوده است .

  1. قبل از جنگ بدر ، پیامبر اکرم (ص) بسیسه وعدی را برای کسب اطلاعات از قافله قریش مامور نمود . آن ها در کنار چاه بدر ، صدای کنیزی را شنیدند که از زنی طلب خود را میخواست . زن گفت فردا یا پس فردا، قافله ابوسفیان خواهد آمد ، برای آن ها خدمت کرده و دین خود را ادا خواهم نمود …. این ها اخبار را به پیامبر (ص) رساندند[3] . در صحیح مسلم آمده است :

          بعث النبی (ص) بسیسه عین ینظر ما صنعت غیر ابی سفیان[4] .

  1. پیامبر (ص) عبدالله بن انیس را به عنوان عین و جاسوس برای کسب اطلاع درباره ی خالدبن سفیان اعزام نمود . خالد بن سفیان رهبر قبیله بنی لحیان بود … مردم جمع می کرد که برای حرکت به سوی مدینه آماده نماید [5].
  2. در اواخر جنگ احزاب ( خندق ) حذیقه بن یمان از طرف رسول اکرم (ص) ماموریت پیدا کرد تا اخبار دشمن را برای حضرت بیاورد، وی در تاریکی شب وارد سپاه دشمن شد و دید که اوضاع قریش درهم ریخته، باد و طوفان وضع آن ها را بر هم زده است ، آتش هایشان خاموش شده و ابوسفیان دور آتش کوچکی اطرافیانش را جمع کرده بود تا برای آن ها صحبت کند . قبل از صحبت گفت: برای این که مطمئن باشیم از جاسوسان محمد (ص) کسی در میان ما نیست ، هر کس اسم کناری خودش را بپرسد تا اگر جاسوسی هست پیدا شود، در این جا حذیفه با زرنگی خاص، قبل از آن که بغل دستی های او، اسمش را بپرسند، وی اسم آن ها را سوال کرد و آن ها دیگر به فکر پرسیدن اسم وی نیافتادند[6].

در تاریخ زندگی پیامبر (ص) موارد زیادی از این قبیل کسب اطلاعات از دشمن نقل شده است که جهت رعایت اختصار به ذکر همین مقدار بسنده می شود.

در خاتمه زندگی پیامبر (ص) موارد زیادی از این قبیل کسب اطلاعات از دشمن نقل شده است که جهت رعایت اختصار به ذکر همین مقدار بسنده می شود.

[1] . (واعدوالهم ما استطعتم من قوه) انفال (8) آیه 60)

 

[2] . محمد بن عمر و اقدی مفاذی، تاریخ جنگهای پیامبر اسلام (ص) ترجمه محمود مهدوی دامغانی، ج 1، مرکز نشر دانشگاهی، تهران، ص 9 و 10.

[3] .عبدالله المناصره، الستخبارات العسکریه فی الاسلام ، مؤسسه الرساله، چاپ اول، بیروت، 1987م، ص 105 و 106.

[4] . علی دعموش العاملی، موسوعة الاستخبارات و الامن، ج 1، دار الامیر للثقالفه و معلوم، چاپ اول، بیروت، 1993م، ص 350.

[5] . عبدالله المفاصرة، همان، ص 106.

[6] . ر.ک، محمد باقر مجلسی، بحار الانوار، ج 20، موسسه الوفاء، بیروت،1403، ه.ق، ص 231 .

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. تفاوت های جاسوسی در حقوق ایران و فرانسه در قبال رکن مادی جاسوسی کدام است؟
  2. در زمینه رکن روانی جاسوسی، تفاوت حقوق ایران و فرانسه کدام است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

متن کامل پایان نامه رشته حقوق - مقطع کارشناسی ارشد

لینک متن کامل پایان نامه رشته حقوق با عنوان : مقایسه تطبیقی بزه جاسوسی در حقوق کیفری ایران و فرانسه با فرمت ورد