پایان نامه حقوق با موضوع : دوره پیش قراردادی

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

و تفسیر قرارداد، عرفاً از طرفین نسبت به یکدیگر و یا حتّی نسبت به اشخاص ثالثی که با قرارداد ارتباط پیدا می کنند، انتظار انجام آن می رود)). (باریکلو و خزایی، 1390: 56)
در موارد تردید باید اصل را بر داشتن حسن نیّت قرار داد. به عبارت دیگر سوء نیّت امری استثنایی تلقّی می شود که نیازمند اثبات از طرف مدّعی است. در غیر این صورت، طرفین در تمامی موارد باید حسن نیّت خود را ثابت نمایند که این نتیجه با عقل و منطق سازگار نبوده و باعث ایجاد بی ثباتی در امر قراردادها خواهد شد. در حقوق کشورهای خارجی از جمله فرانسه نیز به این امر اذعان شده است. (انصاری، 1388: 73)
با اینکه در قوانین ایران به صورت مستقیم به لزوم رعایت حسن نیّت در دوره پیش قراردادی اشاره نشده است، امّا این به معنای عدم توجه به این اصل مهم در حقوق ایران نیست. در عمل، اکثر حقوقدانان ایرانی با استقراء در قوانین و با یاری گرفتن از اصول دیگری همچون عدالت و انصاف، بر لزوم داشتن حسن نیّت در تعامل با دیگران صحّه گذاشته و آن را تأیید کرده اند. علاوه بر این در بسیاری از موارد، احکام قانونی مبتنی بر حسن نیّت بوده و این نشان دهنده تأیید ضمنی این اصل از سوی قانونگذار است. از جمله مواردی که قانونگذار به حسن نیّت توجه داشته می توان به موارد ذیل اشاره کرد: حسن نیّت خریدار جاهل در رجوع به بایع فضولی، حسن نیّت در عقد بیمه، حسن نیّت در حقوق اسناد بازرگانی و رقابتهای بازرگانی. (طالب احمدی، 1392: 169-144)

به عنوان مثال در عقد بیمه، بیمه گذار موظّف است که بیمه گذار را از شرایط جدید موضوع بیمه که باعث تشدید خطرات شده است آگاه نماید و در صورت لزوم، قرارداد را با شرایطی که مورد توافق بیمه گر نیز باشد، اصلاح نماید. این موضوع در ماده 16 قانون بیمه ایران مصوب 1311 مورد تصریح قانونگذار قرار گرفته و برای تخلّف از آن ضمانت اجراء پیش بینی شده است. به نظر می رسد که این امر و بسیاری از امور دیگر در عقد بیمه، نشان دهنده اهمّیت حسن نیّت در این عقد است. (بابایی، 1386: 63-56)

نتیجه اینکه هر چند در حقوق ایران حسن نیّت در روابط پیش قراردادی به صراحت پذیرفته نشده است، لیکن همانطور که اشاره شد، با یاری گرفتن از اصولی مانند عدالت و انصاف و نیز با اخذ وحدت ملاک از برخی احکام قانونی همچون ماده 8 قانون مسئولیت مدنی مصوب 1339 که به صراحت به واژه حسن نیّت اشاره نموده استمی توان لزوم رعایت حسن نیّت در روابط پیش قراردادیرا چه در فرض تصریح و چه در فرض عدم تصریح به آن از سوی طرفین برداشت نمود. همچنین با توجّه به اینکه در فقه امامیه در بحث آداب معامله به مواردی اشاره شده است که نشان دهنده اهمّیت حسن نیّت در نظر فقهاء است، می توان نتیجه گرفت که در حقوق ایران هم که قسمت عمده ای از آن برگرفته از فقه امامیه می باشد، حسن نیّت دارای ارزشی والا است. (امینی و آیتی، 1386: 189)
3-2-2- تعهّد به امانتداری (رازداری) و عدم افشای اطّلاعات محرمانه
بدیهی است که هر یک از طرفین روابط پیش قراردادی در جریان مذاکرات و گفتگوهای مقدّماتی برای رسیدن به موقعیت برتر نسبت به طرف مقابل خود تلاش می کنند. گاهی ممکن است اهداف دیگری نیز از این گفتگوها مدنظر باشد، مانند کسب بازار کار و معرفی محصولات یک شرکت به کشور یا شریک تجاری دیگر. در همه این حالات و نیز در موارد مشابه آنها ممکن است طرفین به امید رسیدن به قراردادی نهایی و پایدار، ناچار به ارائه برخی از اسرار محرمانه تجاری و حرفه ای خود به طرف مقابل شوند. در حالت عادی هیچکدام از این اسرار به رقبای تجاری فاش نمی شود، امّا در جریان گفتگوهای مقدّماتی ممکن است که طرفین برای شناخت یکدیگر از قرارداد آینده ناچار به این افشاء شوند. حال اگر همه امور بر طبق برنامه پیش رفته و قرارداد نهایی مطابق پیش بینی های طرفین بسته شود، مشکل ویژه ای به وجود نخواهد آمد. امّا همواره روال کار مطابق میل طرفین نیست و ممکن است که آنها به هیچ توافقی دست نیافته و مذاکرات بدون نتیجه خاصی پایان یابد. در این حالت تکلیف اسرار فاش شده چیست؟ آیا طرفین نسبت به سوء استفاده از این اسرار مسئول می باشند یا اینکه ضمانت اجرای خاصی در اینگونه موارد قابل تصور نخواهد بود؟
در پاسخ به این پرسش باید گفت که هرچند به موجب نظریه مخاطره آمیز بودن دوره پیش قراردادی، هر یک از طرفین با آگاهی از خطرات احتمالی نرسیدن به توافق نهایی پای به عرصه مذاکرات پیش قراردادی نهاده اند و نیز اصل اوّلیه بر این است که ترک گفتگوهای مقدّماتی مسئولیتی به بار نخواهد آورد، امّا این سخن در جایی صدق می نماید که طرفین از این حق، سوء استفاده ننموده و موجبات ضرر دیگری را فراهم نیاورند. سوء استفاده از اسرار محرمانه طرف مذاکراتی، مصداق بارز ضرر رساندن به وی بوده و بسته به حالات مختلف، دارای ضمانت اجراهای حقوقی خواهد بود. به دیگر سخن طرفین در جریان مذاکرات پیش قراردادی و پس از آن، خواه مذاکرات به نتیجه رسیده و قرارداد نهایی منعقد شود خواه گفتگوها به شکست بیانجامد و قراردادی بسته نشود، متع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *