پایان نامه حقوق درباره : مالیّت

پول مجموعه‌ی ویژگی‌های پول است که به کمک آن‌ها می‌توان پول را از غیر پول متمایز کرد.
گفتار عالمان و اندیشمندان در باب ماهیت پول متفاوت و گاه متناقض است. بحث مال بودن یا مال نبودن پول یکی از جهات مهمی است که نتیجه‌ی آن در تعیین ماهیت پول تأثیر به سزایی دارد. اگر چه نظرات دراین زمینه، متناقض است و برخی آن را حواله وسند، و گروهی آن را در زمره کالاها می‌دانند و تعدادی نیز اعتقاد دارند که پول‌های فعلی، مالیت اعتباری دارند، امّا هر کدام از این نظرات پیامدها و نتایج فقهی خاص خودش را در سطح خرد و کلان، در روابط اقتصادی و مالی افراد و موسسات، در پی دارد.
1-3-4-1 مالیّت پول
باید این نکته را پذیرفت که از نظر فقهى، پول، مال است و مالیّت آن اعتبارى و مستقل مى‌باشد. و احکام مال همچون خریدن و فروختن بر آن جارى مى‌شود.
دلیل بر حواله نبودن پول اعتبارى آن است که در حواله با گم شدن برگه حواله، حقّ طلبکار از بین نمى‌رود؛ درحالى‌که در پول، به صرف پرداخت آن، ذمّه بدهکار برى مى‌گردد و با از بین رفتن آن براى صاحبش حقّى باقى نمى‌ماند.
دراین قسمت به بیان نظرات مختلف در این باب با توجه به تعریف مال پرداخته می شود. در تعریف مال آمده است، شیئی مال است که:
1. از نظر عرف و عقلا مورد حاجت باشد و نیازی از نیازهای عقلایی بشر را تأمین کرده و منفعت عقلایی داشته باشد؛
2. از صفت کم‌یابی نسبی برخوردار باشد و به حدی وفور نداشته باشد که به رایگان در دسترس همه قرار گیرد؛
3. قابل اختصاص باشد؛
4. حاکی نباشد؛
5. شارع مقدس مالیت و آثار مالیت آن را ساقط نکرده باشد.
1-3-4-1-1 پول ( اسکناس و مسکوک ) مال است

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

افرادی که قائلند پول فعلی مال است راه‌هایی را که برای ادعای خود پیموده‌اند، مختلف است که به تعدادی از آن‌ها به طور مختصر، اشاره می‌شود:
«پول امروزی به لحاظ اینکه حکومت برای آنها ارزشی را اعتبار کرده مال است. مرحوم آیت الله خویی در رساله ی خود آورده‌اند: پول‌های کاغذی از قبیل دینارهای عراقی یا لیره‌های انگلیسی یا دلارهای آمریکایی یا ریال‌های ایرانی و امثال این پول‌ها مالیت دارند. زیرا از طرف دولت‌ها، پول‌ها با قیمت معینی که در تمام مملکت مورد قبول است، مالیّت پیدا کرده و دولت‌ها هر وقت که بخواهند آن را از اعتبار و مالیّت ساقط می‌کنند».
آیه الله محمد موسوی بجنوردی نیز اسکناس را چیزی می داند که ازطرف مرجع قانون، مالیّت به عنوان قدرت خرید در آن اعتبار می شود.
دسته دوم از آراء، اشاره به آن دارد که چون عرف پول را مال می‌داند، پس مالیّت پیدا می‌کند.
باتوجه به اینکه فرض بر آن است که پول مال است برای اثبات آن، به راه‌های ذیل توجه می‌شود:
1-3-4-1-1-1 با توجه به وظیفه « ذخیره ارزش بودن پول »
وقتی پول بتواند ذخیره ارزش کند، مال است. زیرا امکان ندارد ادعا شود که پول، ارزش مبادله‌ای را ذخیره می‌کند و در عین حال مال نباشد، چرا که ارزش مبادله‌ای همان مالیّت است.
1-3-4-1-1-2 باتوجه به تعریف پول
در تعریف پول آمده است که پول دارای ارزش مبادله‌ای عام است.
ارزش مبادله‌ای، اعم از ارزش مبادله‌ای اعتباری و ارزش مبادله‌ای حقیقی است، که با مالیّت مترادف است؛ بنابراین پول صفت مالیّت عام دارد که خود پول به صورت موصوف، مال خواهد بود.
1-3-4-1-1-3 با استفاده از تعریف مال
آنچه از رفتار عرف برآورد می شود این است که، این پدیده در نظر آنها، دارای مطلوبیت بوده در نتیجه مورد تقاضا قرار می‌گیرند. همین پول‌ها از نظر عرف طبق تعریف دوم، مال هستند، پس تعریف مال بر آن‌ها صدق می‌کند.

اکنون، با توجه به تعریف ارائه شده از مال، از آنجایی که پول دارای منفعت عقلایی بوده و ارزش مبادله‌ای را در خود ذخیره می‌کند، و هم از ندرت نسبی برخوردار است و همچنین، شرع مقدس آثار مالیّت را بر آن مترتب کرده است؛ مال به شمار می‌آید.
1-3-4-1-2 پول حواله و سند است
از نظر برخی از نظریه‌پردازان بهترین تعبیر برای پول در این سطح عمومی بحث «حواله انبار» است که هر انبارداری آن را می‌پذیرد و در برابرش مقداری کار انباشته یا کار زنده تحویل می‌دهد.
این بیان با توجه به اثبات مالیت مال مورد توجه فقها قرار نگرفته واکثریت، مالیت آن را پذیرفته‌اند.

با توجه به اختلاف نظری که در مورد ماهیت پول وجود دارد؛ در صورتی که پول حواله یا سند و یا حتی کالا باشد، ضمان کاهش ارزش پول در مورد آن صادق است. چرا که در صورت حواله بودن اگر بیش از پشتوانه آن به انتشار برسد، ارزش آن پایین آمده و بانک ناشر، عامل کاهش قدرت خرید آن است و اگر پول کالا به حساب بیاید، باز هم بانک ناشر با انتشار بی رویه و خارج از چار چوب قانونی آن که منجر به افزایش عرضه و کاهش ارزش آن می‌شود، در قبال کاهش قدرت خرید مردم ضامن است. این در حالی است که اگر کاهش قیمت کالا بر اثر نوسانات بازار باشد و افزایش عرضه در بازار صورت گیرد، این افزایش عرضه و کاهش قیمت آن ضمان آور نخواهد بود. اما در اینجا چون انتشار پول در دست یک نهاد خاصی است، و دست همه برای انتشار این کالا باز نیست، و چون انتشار پول ابزار رشد اقتصادی است و انتشار بی‌رویه آن موجب ضرر رساندن به بقیه استفاده کنندگان از این کالا است، از این رو، این نهاد در قبال افزایش این کالا یعنی همان پول و کاهش قیمت و ارزش آن، ضامن است. اما با توجه به تعریف مال ثابت می شود که پول‌ها مال هستند. پس ضمان کاهش ارزش آن واضح‌تر است که در فصول بعدی به آن پرداخته می‌شود.
1-3-4-2 دیدگاه اقتصاددانان در باره ماهیت پول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *